Co się zdarzyło, co nas kręciło i ucieszyło. Czyli prasowy bigos ze starego roku 2016

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Grzegorz Chmielowski

Co się zdarzyło, co nas kręciło i ucieszyło. Czyli prasowy bigos ze starego roku 2016

Grzegorz Chmielowski

Styczeń. Rok rozpoczął się rekordami. 200 tys. ludzi bawiło się na wrocławskim Rynku, miliony oglądały sylwestra w telewizyjnej Dwójce, a już o 3 nad ranem zabrakło miejsc w izbie wytrzeźwień (48 łóżek). Załoga okupowała zadłużony trzebnicki szpital w proteście przeciw wyznaczonemu przez starostę dyrektorowi. WOŚP zebrała ponad 72 mln zł, a licytację Najbardziej Hojnych Darczyńców wygrała spółka Euco z Legnicy (165 tys. zł).

Na pl. Solnym Komitet Obrony Demokracji bronił mediów publicznych: „Wasza telewizja - nasze piloty”. Pochód czterech duchów Wrocławia (i kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców) zainaugurował imprezy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W Kłodzku 9-letni Michał uratował przed czadem troje dorosłych i 6 dzieci.

Luty. Jeleniogórski policjant pobił łomem ofiarę bójki w barze, która prosiła o pomoc. Kamera i cała Polska widziała. W Wałbrzychu nie znaleziono złotego pociągu, ale za to 1400 monet z XIV i XV wieku. Znalazca dostanie 10 proc. Tylko 89 tys. zł dostał biznesmen, który po niesłusznym aresztowaniu na 17 dni swoje szkody (padł jego salon samochodowy) obliczył na 48 mln zł. Za to ktoś w Jeleniej Górze wygrał 9,6 mln zł w Lotka. We Wrocławiu zdjęto z ulic 12 mlekomatów, czyli automatów z mlekiem.

Marzec. Głośny dramat z brakiem listonoszy. Z powodu niskich płac we Wrocławiu nie chcą nawet tam pracować Ukraińcy. Przedawniła się sprawa niegospodarności w ramach programu „Odra 2006”. Popłynęło gdzieś 20 mln zł. W ramach dobrej zmiany dyrektor XVII LO Roman Kowalczyk został kuratorem oświaty, a na emeryturę przeszedł słynny prokurator Jacek Kaucz. Wrocław sprzedał biskupowi grekokatolickiemu za 10 tys. zł mieszkanie warte 700 tys. zł. PO straciła władzę w województwie, bo marszałek Cezary Przybylski odszedł z grupą radnych z partii.

Kwiecień. Rozpoczęło się składanie wniosków o 500+. 22 tys. szóstoklasistów na Dolnym Ślasku pisało po raz ostatni egzamin końcowy. Ryszył remont autostrady A4, a w Jeleniej Górze postanowili remontować nowy stadion, bo z boiska nie odpływa woda. Ktoś anonimowo dał milion na klinikę Przylądek Nadziei. Biskup potwierdził cud eucharystyczny w legnickim sanktuarium św. Jacka. We szpitalu przy na Borowskiej we Wrocławiu lekarze uratowali dziecko, ktore przyszło na świat 55 dni po tym, jak u matki stwierdzono śmierć mózgu. Wrocław został Światową Stolicą Książki UNESCO.

Maj. Nowy rekord Guinnessa: 7356 gitarzystów zagrał „Hej Joe” na Rynku. 18,7 tys. Dolnoślązaków przystąpiło do matury. W Świdnicy czterech mocnych upiło, wywiozło do lasu i poraniło jednego. Bo to Ukrainiec był. Mieszkaniec Kudowy-Zdroju wywalczył po latach 160 tys. zł odszkodowania za to, że podczas operacji we Wrocławiu z powodu pomyłki pielegniarki dostał złą nerkę. Studemt III roku we Wroclawiu podłożył bombę w miejskim autobusie. Kierowca ją wyniósł, wybuchła, poważnie raniąc starsza kobietę.

Czerwiec. Powróciła fioletowa pszczoła (zadrzechnia mała). Asp. Sławomir Podbucki z Lubina został Policjantem Ruchu Drogowego Dolnego Sląska 2016. Strażniczka miejska z Wrocławia Ewa Bak opatentowała odblaski na wózki dziecięce. Ciąg dalszy za tydzień.

Grzegorz Chmielowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.