Ci okropni młodzi ludzie i ich smartfony

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Aleksandra Dunajska

Ci okropni młodzi ludzie i ich smartfony

Aleksandra Dunajska

Mówią o nich „pokolenie pochylonych głów” - patrzą tylko w telefon, nie w oczy, życie prowadzą wyłącznie w sieci, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów „w realu”. Tak ich widzą starsi, którzy pamiętają jeszcze świat bez internetu. Mają rację czy zwyczajnie nie rozumieją pokolenia „Z”?

Grupa studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMCS przeprowadziła niedawno badania wśród 15 tysięcy tzw. millenialsów (pojęcie jest różnie definiowane, w tym przypadku chodziło o osoby urodzone w latach 1998-2000 czyli obecnie wchodzące w dorosłość). To pokolenie praktycznie nie znające świata bez internetu. - Ankietowani rozpoczęli przygodę z nim między 6 a 9 rokiem życia - mówi Beata Pietryczuk, liderka projektu, sama mająca dwadzieścia lat.

Nic więc dziwnego, że respondenci właśnie internet ważają za najważniejsze źródło informacji. Radio i telewizja odchodzą dla nich do lamusa. Jeśli oglądają filmy - to z sieci. Jeśli słuchają muzyki - to z sieci. Jeśli czytają prasę - to w sieci. Informacje czerpią też z mniej oficjalnych źródeł, takich jak np. blogi. Również w sieci szukają inspiracji co do tego, jak się ubrać, z pomocy internetu korzystają kiedy się uczą. A także kiedy zdają egzaminy - 72 proc. przyznało się, że ściągała używając telefonu. Są aktywnymi użytkownikami Facebooka, Tweetera, Snapchata, rzadziej Tweetera. Uważają, że emotikony pozwalają nieraz lepiej wyrazić emocje niż słowa. Połowa żałuje jakichś opublikowanych w internecie treści.

Dwudziestolatkowie doskonale zdają sobie sprawę z negatywnych stron internetu. A specjaliści nie mają wątpliwości, że taki sposób podejścia do technologii rodzi  problemy w relacjach interpersonalnych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.