Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Kapusta

Były policjant z Sosnowca zabójcą żony. Tak uznał sąd

Rodzice Anny szukali córki przez wiele miesięcy. Plakaty rozwieszali nie tylko w Czeladzi Fot. Arkadiusz Ławrywianiec Rodzice Anny szukali córki przez wiele miesięcy. Plakaty rozwieszali nie tylko w Czeladzi
Katarzyna Kapusta

Wciąż jest uznana za zaginioną, choć proces jej męża właśnie się zakończył. Marek G., były policjant z Sosnowca, w procesie poszlakowym został uznany winnym zabójstwa Anny, swojej żony. Nie przyznał się do winy. Obrońcy Marka G. po wyjściu z sali sądowej zapowiedzieli apelację.

Piętnaście lat pozbawienia wolności za zabójstwo żony. Taki wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Katowicach w sprawie Marka G., byłego policjanta z sosnowieckiej komendy. Motywem, według śledczych, był romans G. z koleżanką z pracy. Były już policjant miał się bać, że żona od niego odejdzie i zabierze ich wówczas 2-letnią córkę. Zdaniem prokuratury, G. zaplanował zbrodnię. Łut szczęścia sprawił, że prokuratorowi udało się odnaleźć telefon Anny na kilka dni przed jego zniszczeniem w Biurze Rzeczy Znalezionych w Koluszkach. Przesyłka trafiła tam z Niemiec, bo była źle zaadresowana. Jak ustalono, G. zrobił błąd w adresie, dlatego wróciła do Polski. W toku śledztwa ustalono, że od wewnętrznej strony koperty znajduje się tylko odcisk palca oskarżonego. Marek G. wysłał telefon do Niemiec po to, by się tam logował, co miało uwiarygodnić jego wersję, że żona go opuściła.

W tym niezwykle trudnym śledztwie, a później procesie poszlakowym, przez sześć lat nie udało się ustalić, gdzie znajduje się ciało Ani. Nie ustalono także świadka, który by bezpośrednio widział całe zdarzenie.

W czasie trwania tej sprawy śledczy sięgali po niekonwencjonalne metody. O pomoc prosili nawet Krzysztofa Jackowskiego, jasnowidza z Człuchowa. Pod koniec marca 2013 roku prokurator Zbigniew Jamrozy z wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach, zdecydował się oficjalnie powołać jasnowidza na biegłego z zakresu parapsychologii. W formie eksperymentu miał ustalić lokalizację zaginionej. To był trzeci przypadek w Polsce i w polskiej kryminalistyce, gdy jasnowidz został formalnie włączony do śledztwa. Za pierwszym razem wytypowane miejsce okazało się nietrafione. Jasnowidz wytypował kolejne, ustalono także terminy, w których miał się stawić w Katowicach.

Jak pisał później Krzysztof Janowski w książce „Krzysztof Jackowski. Jasnowidz na policyjnym etacie”, ostatecznie wycofano się z pomocy Jackowskiego z powodu nagonki, jaka miała spaść na prokuratora prowadzącego śledztwo.

- Trzeba podkreślić ogromne zaangażowanie policjantów z Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Podczas prowadzenia tej sprawy zastosowaliśmy metody, których nigdy wcześniej nie wykorzystywałem w całej mojej dotychczasowej karierze zawodowej - mówił prokurator Zbigniew Jamrozy w rozmowie z DZ, tuż po wygłoszeniu przez siebie mowy końcowej.

Prokuratura żądała dla Marka G. 25 lat pozbawienia wolności.

- Przy takim wymiarze kary bierze się pod uwagę przede wszystkim zachowanie oskarżonego. Nie da się udowodnić, że w jakiś sposób znęcał się nad żoną, że rozczłonkowywał ciało, że ją torturował. Fakt wcześniejszej niekaralności i to zachowanie, które udało nam się ustalić, było powodem zażądania takiej właśnie kary - tłumaczył Jamrozy.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kapusta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.