Marek Nienartowicz

Autobusy pospieszne i nowe linie tramwajowe w Toruniu? Nadchodzi rewolucja w MZK Toruń!

Tak wygląda wstępna propozycja sieci tramwajowej w Toruniu po doprowadzeniu torów do tzw. osiedla Jar. Fot. Urząd Miasta Torunia Tak wygląda wstępna propozycja sieci tramwajowej w Toruniu po doprowadzeniu torów do tzw. osiedla Jar.
Marek Nienartowicz

Dokąd pojadą tramwaje z tzw. osiedla Jar, czy prawo- i lewobrzeżna część miasta powinny mieć osobną sieć autobusową - to niektóre z tematów w ramach konsultacji dotyczących przyszłości komunikacji miejskiej w Toruniu. Jakie czekają nas zmiany w rozkładzie MZK?

Urząd Miasta na bieżąco wprowadza korekty w rozkładach jazdy autobusów i tramwajów. Głównie na wnioski pasażerów. W tym miesiącu zaczęły obowiązywać korekty w rozkładach linii autobusowych nr 17, 29, 33, 42, 44, 45 i 46.

Potrzeba też jednak bardziej zdecydowanych zmian. Powstały przecież choćby i nadal się rozwijają nowe osiedla mieszkaniowe, np. tzw. Jar. Trzeba im zapewnić sprawne połączenia z innymi częściami miasta.

Przygotowania do wielkich zmian już ruszyły. Urząd Miasta prowadzi już konsultacje, jak w najbliższych latach powinna funkcjonować komunikacja miejska w Toruniu. Czeka na głos każdego torunianina.

Do rozstrzygnięcia jest na przykład kwestia tego, dokąd pojadą tramwaje z tzw. Jaru. Według wstępnych założeń, osiedle obsłużą dwie linie - nr 6 połączy je z osiedlem Na Skarpie, a nr 7 z pętlą przy Motoarenie.

- Wpłynął też wniosek z propozycją rozdzielenia komunikacji na lewym oraz prawym brzegu Wisły - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Według tej rewolucyjnej koncepcji wszystkie linie obsługujące lewobrzeże dojeżdżałyby do Dworca Głównego. Z tymi na prawobrzeżu łączyłby je autobus kursujący wahadłowo przez most im. Piłsudskiego do węzła przesiadkowego w alei Solidarności.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in.

 • jak będzie przebiegała trasa nowych linii tramwjaowych nr 6 i 7? 
 • którędy mogłyby kursować autobusy pospieszne?
 • jakie zmiany w rozkałach będą najkorzystniejsze?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Marek Nienartowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.