Architektura Maksa Berga i jego budynki we Wrocławiu

Czytaj dalej

Architektura Maksa Berga i jego budynki we Wrocławiu

Max Berg, który zaprojektował Halę Stulecia, jest również autorem kilku innych interesujących budynków znajdujących się na terenie Wrocławia. Są to: elewacja szkoły przy obecnej ul. Świstackiego (1909), szpital dla niemowląt (1909), dom własny (1910), budynek łaźni miejskiej (1912), dwie elektrownie wodne na Odrze (1921-1925) i kaplica cmentarna na Osobowicach (1920-1921).

Jednym z najciekawszych jest budynek dawnej łaźni miejskiej, w którym obecnie mieści się restauracja Pizza Hut, pub Przekręt i pomieszczenia biurowe. Ma on oryginalną eliptyczną klatkę schodową, a na elewacji znajdują się płaskorzeźby ilustrujące pierwotną funkcję obiektu.

Dawny szpital dla niemowląt jest obecnie własnością Politechniki Wrocławskiej. Jest to jedna z pierwszych wrocławskich realizacji Berga. Fasada została skomponowana symetrycznie i posiada oddzielne zaokrąglone balkony z myślą o komforcie pacjentów szpitala.

Kaplica na Cmentarzu Osobowickim była dziełem nowatorskim, ponieważ połączyła w sobie architekturę z malarstwem i rzeźbą, jako dzieło totalne. Istniejące w jej wnętrzu freski i witraże były także jednymi z pierwszych we Wrocławiu przykładów sztuki abstrakcyjnej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.