Materiał informacyjny

5 kroków do wymarzonej pracy

5 kroków do wymarzonej pracy
Materiał informacyjny

Jeśli szukasz pracy, która będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie tylko uciążliwą koniecznością - ten tekst jest przeznaczony dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak w 5 prostych krokach zdobyć pracę, o której zawsze marzyłeś.

1. Planowanie kariery

Wiele osób zastanawia się nad tym, co może kryć się za stwierdzeniem – wymarzona praca? Na to, z pozoru, proste pytanie trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Ktoś powie, że idealna praca daje dobry zarobek, ktoś inny, że wymarzona praca daje możliwości rozwoju. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach praca marzeń koniecznie powinna być możliwa do wykonywania zdalnie – z własnego domu. Każda z tych odpowiedzi jest słuszna, bo każdy ma inne potrzeby.

W pracy spędzamy zwykle 8h, czyli 1/3 całej doby. Warto zadbać, by czas ten wykorzystany był do maksimum i pozwalał zapewnić wszystko, czego oczekujemy.

Zanim przejdziemy do kolejnego kroku, pomyśl czym dla Ciebie jest wymarzona praca, co jest dla Ciebie kluczowe? Jakie są Twoje mocne strony? Robiąc co, czujesz się najlepiej? Czy codziennie chcesz wychodzić z domu z przeświadczeniem – znów muszę iść do tej nudnej roboty... Czy może chcesz trafić w miejsce, do którego będziesz chodził z przysłowiową pieśnią na ustach?

2. Poszukiwanie pracy

Gdy zaczniesz szukać pracy marzeń, nie ograniczaj się tylko do jednego miejsca. Pracodawcy swoje oferty kierują do kandydatów poprzez różne internetowe strony z ogłoszeniami, dlatego też pod żadnym pozorem nie ograniczaj się do jednej. Dodatkowo na Facebooku pojawia się coraz więcej grup przeznaczonych zarówno dla konkretnych miast, jak i dla konkretnych zawodów. Pracodawcy bardzo chętnie korzystają z takiego sposobu umieszczania rekrutacyjnych ogłoszeń. Ostatnio wielką popularnością cieszą się targi pracy organizowane w największych polskich miastach. Wówczas w jednym miejscu (często jest to ogromna hala bądź też stadion) gromadzi się kilkudziesięciu wystawców, którzy na specjalnie przygotowanych przez siebie stanowiskach, zachęcają kandydatów do podjęcia pracy właśnie w ich firmie.

Ważne jest, by regularnie przeglądać oferty pracy, nawet w sytuacji w której obecnie jest się zatrudnionym. Wyobraź sobie, że nagle tracisz pracę… wówczas od nowa musisz wdrożyć się w proces poszukiwania. Zanim znajdziesz coś spełniającego Twoje oczekiwania, okres wypowiedzenia najprawdopodobniej dawno się już zakończy. Zostaniesz wtedy bez regularnie wypłacanej pensji i z presją konieczności znalezienia czegoś na już. Gdy co jakiś czas sprawdzasz oferty pracy, jesteś doskonale zorientowany na rynku. Być może za obecnie pełnione obowiązki ktoś zapłaci Ci więcej, dużo więcej? A co, gdy ktoś zapłaci Ci tyle samo, ale za dużo mniejszą liczbę obowiązków?

3. Tworzenie CV

Przede wszystkim musisz zadbać, by Twoje CV wyróżniało się z tłumu. Rekruterzy przeglądając aplikacje na dane stanowisko, często muszą wybierać spośród ponad 200 zgłoszeń. Dobrze jest sprawić, by Twoje już na pierwszy rzut oka przyciągnęło uwagę. Taki „rzut” trwa zwykle około 6 sekund – tyle czasu standardowo rekruter poświęca na przejrzenie jednego CV.

Zanim jednak przejdziemy do rzeczy wyróżniających, musisz zadbać o podstawy. Często wiele osób popełnia błędy już na samym starcie, przez co ich CV od razu trafia do kosza.

Pierwszą wpadką jest podanie nieprofesjonalnego adresu e-mail w stylu gosiaczek88@buziaczek.pl czy malpiszonek94@hot.mail.pl. Najprościej i najlepiej jest utworzyć konto według wzoru imię.nazwisko@dowolnadomena.pl.

Kolejnym często popełnianym błędem jest dodanie niewłaściwego zdjęcia. Żadnych fotografii z imprez, żadnego wycinania twarzy z grupowej fotki, żadnych selfie. Zdjęcie przykuwa uwagę, warto więc wykonać je u profesjonalnego fotografa.

Konstruując popularną „cefałkę” pamiętaj o przejrzystości. Unikaj bloków tekstu, oddzielaj od siebie dane sekcje, stosuj pogrubienia. Zwracaj też uwagę na ortografię i interpunkcję. Wiele stron internetowych znajdziesz gotowe szablony CV, skonstruowane w sposób przyciągający uwagę rekruterów.

Zadbałeś już o podstawy? Dobrze, teraz możemy się skupić na aspektach, które pozwolą wyróżnić Twoje CV! Wszelkiego rodzaju zwroty w stylu „zajmowałem się pozyskiwaniem klientów”, „tworzyłem bazy danych” itp. zastąp konkretnymi liczbami. Każdy się zajmował, każdy tworzył i każdy używa właśnie takich fraz. Jeśli chcesz się wyróżnić, w swoim CV umieszczaj zwroty „w ciągu 6 miesięcy pozyskałem 10 tysięcy klientów”, „stworzona przeze mnie baza danych zwiększyła wydajność o 30%”. Pracodawcy uwielbiają konkrety – bądź więc konkretny.

Tylko 1/10 osób dodaje do swojego CV podsumowanie zawodowe, czyli krótki, zwykle 3-zdaniowy opis najważniejszych kwalifikacji. Umieszczenie go tuż przy imieniu i nazwisku bądź tuż przy zdjęciu automatycznie spowoduje, że w pierwszej myśli rekruter skupi się na Twoich największych atutach, a przecież o to właśnie chodzi!

Kolejnym ważnym wyróżnikiem Twojego CV powinno być przystosowanie go do konkretnej oferty pracy. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że nie rozsyłasz identycznych dokumentów do każdej firmy. To, że poświęciłeś kilka (tak, wystarczy kilka!) minut, by spersonalizować swoją aplikację, już na starcie da Ci dodatkowego plusa. Najprostszym sposobem jest dopasowanie Twoich umiejętności do listy wymagań zawartej w ogłoszeniu – staraj się odnieść do każdego z punktów. Zrób to zgodnie z prawdą. Naginanie rzeczywistości zostanie szybko zweryfikowane podczas rozmowy. Dzięki takiemu dopasowaniu do wymogów, rekruter przeglądając Twoje CV będzie mieć wrażenie, że szuka właśnie Ciebie!

4. Rozmowa kwalifikacyjna

Gdy trafisz na wymarzoną ofertę pracy, przygotujesz CV konkretnie pod dane stanowisko, pora wysłać aplikację i czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj o tym, by zadbać o należyty ubiór. Bez względu na to, czy aplikujesz na grafika komputerowego czy prezesa banku – ubierz się czysto, schludnie i oficjalnie. Jak Cię widzą, tak Cię piszą – mówi przysłowie.

By zrobić dobre wrażenie, dowiedz się najważniejszych rzeczy o firmie, do której aplikujesz. Nikt nie mówi, że musisz znać od razu drzewo genealogiczne dyrektora Twojego działu – ale główne cele, idee panujące w firmie, trochę historii – wykorzystanie przez Ciebie tych informacji w trakcie rozmowy pokaże, że zależy Ci na uzyskaniu posady. Rekruterzy cenią wysiłek włożony w odpowiednie przygotowanie się do rozmowy. Zdobycie wiedzy o firmie wyróżni Cię też spośród innych kandydatów – a przecież o to chodzi, by być zauważonym, byś to właśnie Ty został wybrany w procesie rekrutacji.

Jeśli chcesz nauczyć się dobrze prezentować na rozmowach, zgodnie z zasadą – trening czyni mistrza – wybieraj się od czasu do czasu na rekrutacje, by na tej wymarzonej czuć się pewnie, bardzo pewnie.

5. Rozwój osobisty

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” pisał wielki niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Nie powinno się bazować wyłącznie na umiejętnościach, które posiada się obecnie. Świat zmienia się dynamicznie, dynamicznie zmieniają się także wymagania, jakie stawia przed nami rynek pracy. Jeszcze w 90. latach w redakcjach wymagana była umiejętność obsługi… maszyny do pisania. Dziś raczej mało przydatna. Zwłaszcza w świecie, w którym dziennikarze muszą przede wszystkich sprawnie posługiwać się social mediami. Gdzie informacje przykładowo nie są już pozyskiwane z prasy, a z … profili na twitterze. Specjalista od reklamy nie tworzy, jak jeszcze kilkanaście lat temu bywało, spotów wyłącznie do telewizji. Dziś skupia się w głównej mierze na Facebooku, YouTubie czy też Instagramie. Wszystkie te umiejętności opierają się na zdolności adaptacji do obecnie panujących warunków. Recepta na sukces jest banalnie prosta – jeśli chcesz się czegoś nauczyć… to po prostu to zrób. Zamiast wieczorem oglądać kolejny odcinek serialu, poucz się nowego języka – wykonaj ćwiczenia gramatyczne, opanuj nowe słówka – robiąc to codziennie, być może nie poznasz losów bohaterów jednej z nowych produkcji Netflixa, ale… wpiszesz za to za kilka miesięcy umiejętność posługiwanie się kolejnym językiem do CV.

Jeśli od dawna zastanawiasz się, czy może nie rzucić wszystkiego i zostać programistą, idź na szkolenie z tej dziedziny, zobacz jak czujesz się w nowym środowisku. Sprawdź, czy masz ku temu odpowiednie predyspozycje.

Podobno najtrudniejszy jest pierwszy krok, ale potem łatwo mija rok - jak to śpiewała Anna Jantar. Przed Tobą kroków pięć, a lat w wymarzonej pracy… ile tylko chcesz :) Zatem do dzieła!

5 kroków do wymarzonej pracy
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.