30 przepisów na konfitury, dżemy

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
redakcja Gazety Lubuskiej

30 przepisów na konfitury, dżemy

redakcja Gazety Lubuskiej

Konfitury, dżemy, musy, galaretki czy soki i kompoty na pewno urozmaicą nasze zimowe menu. Poznajcie sprawdzone i proste przepisy na to, jak zamknąć smaki lata w słoiku i cieszyć się nimi na długo.

1. Konfitura z rabarbaru

Składniki: 300 g rabarbaru, 150 g truskawek, 10 listków melisy, szklanka wrzątku, 350 g cukru.
Przygotowanie: W szklance zrób napar z melisy (zalej listki wrzątkiem i przykryj). Parz napar około 10 minut aż do uzyskania ładnego koloru. Rabarbar umyj, pozbądź się brzydkich końców i podziel na małe części. Na rozgrzaną patelnię wrzuć rabarbar, cukier i 6-7 łyżek wody. Dobrze wymieszaj, smaż na średnim ogniu. Rabarbar po około 7 - 10 minut zaczyna być miękki, wtedy należy dodać umyte wcześniej truskawki bez szypułek.
Smaż jeszcze przez chwilę do uzyskania pożądanej przez ciebie konsystencji. Wcześniej umyte i dobrze wyparzone słoiki napełnij konfiturą. Dobrze dokręć słoiki i odwróć do góry dnem. Pozostaw słoiki do wystygnięcia w tej pozycji.

2. Konfitura z wiśni

Składniki: 2,5 kg wydrylowanych wiśni, 1 kg cukru.
Przygotowanie: Wiśnie wydrylować, zasypać kilogramem cukru. Kiedy puszczą sok, zlać go do garnka i zagotować. Gorącym sokiem zalać wiśnie. Tę czynność powtarzać przez 3 dni. Trzeciego dnia zagotowujemy sok, wiśnie wkładamy do słoików, gorącym sokiem zalewamy wiśnie, słoiki zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.

3. Konfitura z porzeczek i z cebulą

Składniki: 2 czerwone cebule, 2 łyżki oleju rzepakowego, 2 ząbki czosnku, 1 cm świeżego imbiru, 150 g cukru trzcinowego (może być zwykły), 200 g czerwonej porzeczki, 150 ml octu z jabłek lub octu z czerwonego wina (niebalsamiczny), sól, czarny pieprz.
Przygotowanie: Cebulę obieramy, kroimy na pół, a następnie w plasterki. Porzeczki płuczemy, odrywamy z gałązek, imbir ścieramy na tarce, czosnek przeciskamy przez praskę.
Na oleju podsmażamy cebulę do momentu, aż zmięknie, dodajemy czosnek, imbir oraz cukier. Smażymy minutę i wlewamy ocet jabłkowy. Smażymy kolejne 5 minut, aż część octu odparuje, a całość zgęstnieje. Dodajemy czerwone porzeczki i smażymy kolejne 3-4 minut. Porzeczki nie powinny się rozpaść całkowicie. Doprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy do czystego słoiczka. Przechowujemy w lodówce, ale możemy też pasteryzować.

4. Konfitura z jagód

Składniki: 1 kg jagód, szklanka cukru, 2-3 łyżki soku z limonki.
Przygotowanie: Jagody przebieramy i bardzo delikatnie myjemy. Przesypujemy do dużego garnka z grubym dnem i zasypujemy cukrem. Skrapiamy sokiem z limonki i gotujemy około godziny na średnim ogniu, cały czas mieszając.
Po tym czasie możemy spróbować konfitury i w razie potrzeby dodać cukru czy soku z cytryny. Później wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze przez 5-10 minut. Następnie gorące jagody przekładamy do wcześniej wyparzonych słoiczków.
Dokładnie je zakręcamy i odstawiamy do wystygnięcia. Smacznego!

5. Konfitura z gruszek

Składniki: 1 kg dojrzałych gruszek, 200 g cukru, 1 opakowanie żel fixu 3:1, 1 cytryna, duża szczypta mielonego kardamonu.
Przygotowanie: Gruszki kroimy w duże kawałki. Wsypujemy je do garnka i zasypujemy cukrem. Dodajemy opakowanie żel fixu, kardamon i sok z cytryny. Zagotowujemy owoce, cały czas mieszając, aż masa stanie się gęsta (około 15 minut). Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych, gorących słoików. Szczelnie zamykamy i przekładamy do góry dnem. Pozostawiamy tak do wystygnięcia.

6. Mus jabłkowy

Składniki: 2,5 kg jabłek, 6 łyżek cukru, sok z 1 cytryny.
Przygotowanie: Jabłka obieramy i przekrawamy na ćwiartki. Usuwamy gniazda nasienne. Kroimy wszystkie w drobną kostkę i wrzucamy do garnka. Dusimy około 30 minut. Po tym czasie dodajemy cukier i sok z cytryny. Dusimy kolejne 20 minut, aż owoce całkiem się nie rozpadną. Całość przekładamy do wyparzonych słoików i zakręcamy. Pasteryzujemy słoiki około 30 minut.

7. Dżem jabłkowy z miętą

Składniki: 1 kg jabłek, 1 kg cukru, kilka gałązek mięty, 1 cytryna.
Przygotowanie: Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w drobną kostkę i skrapiamy sokiem z cytryny. Miętę płuczemy w zimnej wodzie i obieramy listki. Przekładamy jabłka do rondla i dodajemy listki mięty oraz skórkę startą z jednej cytryny. Całość dusimy na małym ogniu pod przykryciem aż jabłka staną się miękkie. Dodajemy cukier i dusimy jeszcze 20 minut cały czas mieszając. Gorącą masę przekładamy do słoików. Zakręcamy i odstawiamy do góry dnem w ciepłe miejsce. Po chwili odwracamy i zostawiamy do wystygnięcia.

8. Dżem z moreli z pistacjami

Składniki: 600 g dojrzałych moreli, 400 g cukru, sok z 1 cytryny, skórka otarta z cytryny, szczypta kuminu, 50 g niesolonych pistacji.
Przygotowanie: Morele myjemy i usuwamy pestki. Dodajemy cukier, sok i skórkę z cytryny, kumin, pistacje i mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy na 12 godzin. Przekładamy do rondla, zagotowujemy i zdejmujemy zognia. Odstawiamy na kolejne 12 godzin, odcedzamy owoce na sicie i na chwilę je odstawiamy. Przecedzony syrop gotujemy 10minut na dużym ogniu, dodajemy morele i gotujemy jeszcze 5 minut. Przekładamy do słoików, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia.

9. Pasta pigwowa do serów

Składniki: 2 kg pigwy (obranej, bez gniazd nasiennych, grubo pokrojonej), 1 laska wanilii przekrojona wzdłuż na pół, 2 kawałki cienko obranej skórki cytrynowej (1x5cm), 3 łyżki soku z cytryny, około 4 szklanek cukru, odrobina masła.
Przygotowanie: Pigwy wkładamy do dużego garnka o grubym dnie i zalewamy taką ilością wody, by owoce były przykryte. Wkładamy wanilię i skórkę cytrynową, zagotowujemy, zmniejszamy ogień. Gotujemy, aż owoce będą miękkie -30-40 minut. Odcedzamy pigwy, usuwamy wanilię, pozostawiając skórkę cytrynową. Miksujemy lub mielemy, sprawdzamy, jaką objętość purée udało nam się uzyskać - na każdą szklankę masy bierzemy szklankę cukru. Purée podgrzewamy, łączymy
z cukrem, gotujemy na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką, aż cukier się rozpuści. Wtedy dodajemy sok cytrynowy. Gotujemy dalej na niewielkim ogniu przez godzinę lub półtorej, mieszając od czasu do czasu. Gotowa masa powinna mieć głęboko pomarańczową barwę.Rozgrzewamy piekarnik do 50-55 st.C. Kwadratową blachę o boku 20 cm wykładamy pergaminem, natłuszczamy papier, wlewamy pastę, wyrównujemy wierzch, wkładamy na godzinę do piekarnika,studzimy. Kroimy na kawałki. Gotową pastę podajemy rozsmarowaną na kawałkach ostrego sera. Przechowujemy w lodówce.

10. Powidła agrestowe

Składniki: 1 kg dojrzałego agrestu, skórka starta z limonki, sok z 1/2 limonki, 2 cm startego świeżego imbiru, cukier brązowy wg uznania, łyżeczka rumu.
Przygotowanie: Myjemy agrest i przecinamy na pół. Wkładamy do wielkiego garnka i przesypujemy cukrem, dodajemy sok i starte skórki z limonki oraz imbir. Odstawiamy wszystko pod przykryciem, tak by puściło sok. Na małym ogniu zagotowujemy całość, mieszając od czasu do czasu. Kiedy zgęstnieje trochę - zdejmujemy z ognia i przecieramy przez sito. Do smaku dodajemy cukier i rum i z powrotem gotujemy. Jak powidła będą już bardzo gęste, nakładamy je do słoików, zamykamy i pasteryzujemy.

11. Konfitura czereśniowa

Składniki: 3 kg czereśni dojrzałych, 2 szklanki cukru, 1 limonka, 1 cytryna.
Przygotowanie: Czereśnie myjemy, drylujemy z pestek. Przekładamy do rondla, wsypujemy cukier, smażymy na wolnym ogniu mieszając od czasu do czasu, aby nie przywarły do dna rondla. Cytrynę, limonkę sparzamy gorącą wodą, trzemy skórkę na tarce, dodajemy do smażonych czereśni. Konfiturę smażymy do wyparowania nadmiaru soku około 3 do 4 godzin. Pod koniec smażenia wlewamy sok wyciśnięty z cytryny, limonki. Przestudzoną konfiturę wkładamy do wymytych słoiczków. Wstawiamy do wyłożonego ściereczką garnka, zalewamy wodą do połowy słoiczków, pasteryzujemy około 15 minut.
KGW Janczewo, www.kgwjanczewo.blogspot.com

12. Kompot z rabarbaru

Składniki: 6 gałązek rabarbaru, 1 garść suszonej żurawiny, kilka liści świeżej mięty, cukier do smaku.
Przygotowanie: Rabarbar obieramy z włókien, kroimy w grubszą kostkę. Do garnka wlewamy 2 litry wody, dodajemy przygotowany rabarbar oraz suszoną żurawinę, gotujemy 30 minut. Na koniec dokładamy opłukną miętę, cukier. Doprowadzamy kompot do wrzenia, odstawiamy do wystygnięcia.
KGW Janczewo, www.kgwjanczewo.blogspot.com

13. Galaretka z czarnego bzu

Składniki: 1 kg owoców czarnego bzu, 1 kg cukru.
Przygotowanie: Owoce bzu umyć i zalać 1/2 szklanki wody. Gotować, aż owoce się rozpadną, następnie wylać je na sito wyłożone gazą i odcedzić. Do pojemności otrzymanego soku przygotować odpowiednią ilość cukru. Na 1 litr soku dodać 1 kg cukru. W płaskim, szerokim naczyniu podgrzewać sok, aż nieco później odparuje. Następnie dodać cukier i gotować do momenty zastygnięcia galaretki. Gorącą galaretkę przełożyć do słoików i zamknąć je.
Kornelia Szywał

14. Konfitury z moreli

Składniki: 1 kg moreli, 1 kg cukru, kawałek wanilii.
Przygotowanie: Umyte morele kładziemy partiami na 3 minuty do wrzątku. Wyjmujemy cedzakiem, przecinamy na pół, usuwamy pestki i zdejmujemy skórkę. Morele zasypujemy cukrem w emaliowanym garnku. Zostawiamy na dobę. Gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Powtarzamy smażenie 3 razy. Przy ostatnim smażeniu dodajemy rozerwaną laskę wanilii. Po ostygnięciu przekładamy do wyprażonych w piekarniku słoiczków. Okręcamy wieczka celofanem.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bledzewie

15. Galaretka z czarnej porzeczki

Składniki: na 1 kg zmiksowanych porzeczek przypada 1 kg cukru.
Przygotowanie: Porzeczki i cukier ucierać, aż do momentu rozpuszczenia się cukru. Potem przełożyć do słoików, szczelnie zakręcić i nie pasteryzować. Znakomite do przekładania ciast i naleśników.
Barbara Brzezicka

16. Galaretka z jabłek

Składniki: 3 kg kwaśnych jabłek, 1 kg cukru, 2 torebki cukru waniliowego.
Przygotowanie: Umyć jabłka i wraz ze skórką pokroić na ćwiartki. Włożyć owoce do rondla, zalać je wodą do 3/4 ich wysokości. Gotować, aż się rozpadną. Przecedzić owoce przez sito i powstały sok zagotować z cukrem waniliowym. Wsypać cukier i gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Przełożyć do słoiczków i gotować 15 minut
Marzena Lewandowska

17. Dżem z cukinii

Składniki: ok. 1,5 - 2 kg cukinii, ok. 30 dkg cukru, 3 galaretki kiwi, sok z małej cytryny, mała garstka listków świeżej mięty.
Przygotowanie: Z cukinii wyciąć środek z pestkami i obrać, jeśli ma twarda skórę. Pokroić na mniejsze kawałki i ugotować do miękkości w jak najmniejszej ilości wody. Dodać cukier, galaretki i sok z cytryny. Zagotować i przestudzić lekko. Listki mięty dorzucić do cukinii i wszystko razem zmiksować lub przetrzeć przez sito.
Dżem nakładać do wyparzonych słoików, zakręcać i pasteryzować przez kilkanaście minut.
Małgorzata Kijowska, www.daylicooking.pl

18. Konfitura z cukinii o smaku pomarańczy

Składniki: 5 kg cukinii, 1 kg cukru, 4 łyżeczki kwasku cytrynowego, ok. 5 galaretek o smaku cytrynowym lub pomarańczowym.
Przygotowanie: Zetrzeć na tarce obraną i oczyszczoną z nasion cukinię. Następnie rozgotować cukinię, przy czym odlać 1 szklankę płynu, aby został bardziej gęsty. Dodać do cukinii cukier i gotować przez 30 minut. Gdy masa zrobi się szklista, wsypać kwasek cytrynowy i dodać galaretki. Wymieszać wszystko bardzo dokładnie i już nie gotować. Gorące wlać do słoików i obrócić do góry dnem.
Albina Ostapiej

19. Dżem z czerwonej porzeczki

Składniki: 1 kg czerwonej porzeczki, 400 g cukru
Przygotowanie: Zasypać porzeczki cukrem, wymieszać, odłożyć do lodówki na noc. Owoce przełożyć do garnka. Gotować 30 minut, w trakcie gotowania mieszając od czasu do czasu (ewentualnie, gdy powstanie sporo soku, można go zlać gorący do wygotowanego słoiczka i mocno zakręcić, odwrócić do góry dnem i mamy gotowy sok, który możemy otworzyć zimą rozrabiając z wodą). Gorący dżem, gdy jest już szklisty, przełożyć do wygotowanych słoików. Słoiczki stawiać do góry dnem, do momentu, aż wystygną.
Monika Gorowa

20. Sok z czerwonej porzeczki

Składniki: 5 kg czerwonej porzeczki, 50 dag cukru, sokownik.
Przygotowanie: Owoce umyć, wymieszać z cukrem i umieścić pod pojemnikiem z rurką. W pojemniku na wodę w sokowniku, wlać 1 litr zimnej wody. Zamknąć sokownik i ustawić na ogniu.
Ogrzewać 20-30 minut, gdy owoce zmiękną i zaczną puszczać sok, będzie on spływać przez rurkę, wtedy gorącym sokiem napełniamy wygotowane słoiczki, zakręcamy i ustawiamy do góry dnem. Soków parowanych nie trzeba pasteryzować.
Monika Gorowa

21. Jagody całe pasteryzowane

Składniki: 3 litry jagód - to około 2 kg jagód, 500 g cukru.
Przygotowanie: Jagody przebrać, umyć, odcedzić na sicie. Przełożyć do garnka, zasypać cukrem, wymieszać i odstawić na 1 godzinę. Przełożyć do małych słoiczków, zakręcić. W dużym garnku ułożyć na dnie szmatkę, na niej ułożyć słoiczki, zalać do połowy słoiczki zimną wodą, gotować od zagotowania wody 10 minut pod przykryciem. Po przestudzeniu słoiczków, wykładać z garnka, odwracać do góry dnem.
Monika Gorowa

22. Konfitura z malin do herbaty

Składniki: 500 g malin białych, 500 g malin czerwonych, 500 g cukru (jeśli lubisz bardzo słodkie to 700 g cukru).
Przygotowanie: Czyste, przebrane maliny zalej w garnku wodą, tak, aby były nią pokryte. Odstaw na noc, przykryj pokrywką. W następnym dniu podgrzewaj maliny, ale nie gotuj. Maliny podgrzewaj na małym ogniu i dosypuj porcjami cukier, mieszając, nie doprowadzaj do wrzenia, tylko do całkowitego rozpuszczenia cukru. Pilnuj, aby nie zrobiła się piana. Przelej wywar do czystych, wyparzonych, suchych buteleczek/słoików. Zakręć. Na dnie garna rozściel szmatkę, ułóż słoiki, wlej do garnka wodę tyle, aby sięgała do połowy słoiczków, woda ma być letnia. Gotuj 15 minut od zagotowania się wody w garnku ze słoiczkami. Odstaw do wystygnięcia. Chowaj w spiżarce.
Monika Gorowa

23. Dżem z wiśni z rumem

Składniki: 2 kg dojrzałych owoców, 1 kg cukru, 100 ml rumu, 10 goździków, 1 łyżeczka cynamonu mielonego.
Przygotowanie: Wydrylowane wiśnie ułóż na sicie, podstaw naczynie na ściekający sok. Sok przelej do garnka, dodaj cukier, goździki, cynamon, gotuj 20 minut, następnie wsyp owoce, smaż na małym ogniu 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Po czym zdejmij z ognia i odstaw na 12 godzin. Następnego dnia ponownie smaż wiśnie 30 minut, zdejmij rondel z ognia, wlej rum, wymieszaj przełóż do słoiczków. Na dnie garnka ułóż szmatkę, potem ułóż słoiczki, wlej letnią wodę do połowy słoiczków. Pasteryzuj 10-15 minut w temperaturze 90 st C. Czas pasteryzowania licz od momentu, gdy woda zacznie się gotować.
Monika Gorowa

24. Kompot wieloowocowy

Składniki: 70 dag agrestu, 70 dag czerwonych czereśni, 70 dag borówek, 1,3 litra wody, 400 g cukru.
Przygotowanie: Syrop: wodę zagotować z cukrem. Surowe owoce nakłuć patyczkiem żeby nie popękały w czasie gotowania. Owoce nie drylujemy. Agrest, czereśnie i borówki mieszamy ze sobą i surowe wkładamy do słoiczków o pojemności 190 g zalewamy syropem, zakręcamy i pasteryzujemy 25 minut w temperaturze 90 st C.
Monika Gorowa

25. Konfitura z truskawek z lawendą

Składniki: 1 kg truskawek, 80 dag cukru, 1 płaska łyżka z mielonej lawendy.
Przygotowanie: Truskawki płuczemy, osuszamy, usuwamy szypułki, owoce kroimy na pół wzdłuż ich długości. Do miski wsypujemy przygotowane owoce, cukier i lawendę. Odstawiamy na kilka godzin, aby puściły sok. Gotujemy na małym ogniu, ciągle pilnując i mieszając, aby się nie przypaliły. I tak do czasu, aż zgęstnieją. Przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Konfitury przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Danuta Rozmys

26. Brzoskwinie w przecierze jabłkowym

Składniki: 0,5 kg brzoskwiń, 1 kg kwaśnych jabłek, cukier.
Przygotowanie: Brzoskwinie sparzyć, obrać ze skórki, przekroić, usunąć pestki. Jabłka pokroić, usunąć gniazda nasienne, rozgotować w niewielkiej ilości wody. Przetrzeć przez sito i dosłodzić do smaku. Wmieszać z brzoskwiniami i przełożyć do słoików. Pasteryzować naczynia 0,5 litrowe 15 minut w temperaturze 95 st. C, większe słoiki 20 minut.
Anna Nocnkiewicz

27. Dżem marchewkowy

Składniki: 1 kg młodej marchwi, 1/2 kg cukru. 1 pomarańcza, 1 cytryna.
Przygotowanie: Marchew oskrobać, umyć, zetrzeć na tarce z dużymi otworami lub pokroić w plasterki, wrzucić do wrzącej wody, zagotować i odcedzić. Włożyć do garnka, zasypać cukrem, dodać skórkę otartą z wyparzonej cytryny i pomarańczy oraz sok cytrynowy. Smażyć na małym ogniu. Pod koniec dodać sok wyciśnięty z pomarańczy. Gęstą gorącą masę rozłożyć do wyparzonych słoików. Zakręcić i odstawić do góry dnem.
Anna Nonckiewicz

28. Konfitura z gruszek

Składniki: 1 kg gruszek, 1/2 kg cukru, kawałek laski wanilii, 2 łyżki soku cytrynowego, środek żelujący.
Przygotowanie: Umyte gruszki obrać ze skórki, podzielić na cząstki, wydrążyć gniazda nasienne, skropić sokiem z cytryny, wymieszać ze środkiem żelującym. Podgrzewać w garnku dodając cukier i drobno pokrojoną laskę wanilii. Gotować około 3 minut, rozłożyć do wyparzonych słoików, zakręcić i odstawić do góry dnem do ostudzenia.
Anna Nonckiewicz

29. Brzoskwinie z miętą

Składniki: 1 kg brzoskwiń, 1,5 kg cukru, 1 opakowanie konfiturfix, mały pęczek mięty, 2 łyżki soku z cytryny, 4 łyżki nalewki pomarańczowej.
Przygotowanie: Owoce myjemy, osuszamy, wyjmujemy pestki, kroimy na drobne kawałki, dodajemy do garnka cukier i konfiturfix, mieszamy, zagotowujemy, dodajemy pokrojone drobno listki męty, sok z cytryny i nalewki pomarańczowej, gotujemy 3 minuty i wlewamy do słoików.
Lucyna Bocer

30. Dżem z cukinią i ananasem

Składniki: cytryna, 2 cukinie, 20 dag cukru, 20 dag ananasa.
Przygotowanie: Obraną cukinię należy zetrzeć na tarce. Przesmażyć razem z 150 ml wody i sokiem z cytryny. Następnie przetrzeć przez sito, dodać cukier i gotować kilka minut. Do tego dodać pokrojonego ananasa i doprowadzić do wrzenia. Gotowy dżem przekładamy do słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.