Ewa Marzena Wierzcholska, z domu Chorzewska

1945. Jak Mieczysław Chorzewski od Niemców dolnośląskie lasy przejmował

Mieczysław Chorzewski przybył do Wrocławia 15 maja 1945 r., aby przejąć od Niemców gospodarkę leśną (zdjęcie wykonane w 2012 r.) Fot. archiwum rodzinne Mieczysław Chorzewski przybył do Wrocławia 15 maja 1945 r., aby przejąć od Niemców gospodarkę leśną (zdjęcie wykonane w 2012 r.)
Ewa Marzena Wierzcholska, z domu Chorzewska

Na wzniesieniu pod Trzebnicą zobaczył z oddali wieże wrocławskich kościołów. Późnym popołudniem, w dniu 15 maja 1945 roku, wkroczył do jakby wymarłego Wrocławia, ulicą Trzebnicką. Miał 33 lata, a w kieszeni wyniszczonego ubrania kartkę papieru: zaś-wiadczenie Dyrekcji Lasów Państwowych w Opolu, że obywatel Chorzewski Mieczysław udaje się z polecenia DLP na teren województwa wrocławskiego jako członek grupy operacyjnej celem przejęcia i zabezpieczenia obiektów przemysłowych i majątków leśnych.

Zaświadczenie zawierało też formułkę, że władze wojskowe i cywilne są proszone o udzielenie ochrony i pomocy przy wykonywaniu czynności zawodowych. Pismo w dwu językach: polskim i rosyjskim, wystawione było w Katowicach - tymczasowej siedzibie Dyrekcji, w dniu 9 maja 1945 roku.

Drugie pismo, wydane również w tym samym dniu, było skierowane do Obywatela Wojewody Wrocławskiego w Trze-bnicy, informujące o wysłaniu Leśnej Grupy operacyjnej do przejęcia i zabezpieczenia gospodarstw leśnych i zakładów przemysłowych leżących na prawym brzegu Odry.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Ewa Marzena Wierzcholska, z domu Chorzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.